Przejdź do treści
Na co zwrócić uwagę przed zakupem okien
Strona główna » Na co zwrócić uwagę przed zakupem okien [PORADNIK]

Na co zwrócić uwagę przed zakupem okien [PORADNIK]

Budujesz dom i szukasz odpowiednich okien? Twoje obecne okna zawyżają rachunki za ogrzewanie, a hałas z zewnątrz przeszkadza w codziennym życiu i zastanawiasz się nad wymianą okien? 
Jeśli padła chociaż jedna odpowiedź “tak”, to ten artykuł jest właśnie dla Ciebie. Przekonaj się, jakie kwestie są istotne przed zakupem okien i jakie korzyści niosą za sobą dobrej jakości produkty. Zobacz najważniejsze porady, które musisz znać przed dokonaniem zamówienia.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • jak ważna jest izolacja okna i jakie są jej rodzaje.
 • kiedy warto skorzystać z zabezpieczeń antywłamaniowych.
 • jak dostosować wygląd okien.
 • jak zaplanować termin zakupu i montażu okien.

PRZED ZAKUPEM OKIEN ZWRÓĆ UWAGĘ NA ICH IZOLACJĘ

Zakup nowych okien to inwestycja na długie lata, która wpłynie na naszą codzienną wygodę i komfort. Dlatego warto dobrze przemyśleć decyzję i zwrócić uwagę na kilka istotnych aspektów przed podjęciem ostatecznej decyzji. Jednym z nich jest na pewno poziom izolacji termicznej i akustycznej.

Izolacyjność termiczna

Warto zwrócić szczególną uwagę na izolacyjność termiczną okien, ponieważ to ona decyduje o kosztach związanych z ogrzewaniem domu. Im okna są lepiej izolowane, tym mniejsze straty ciepła i niższe rachunki za ogrzewanie. Zwróć uwagę na wartość “U”, która informuje o współczynniku przenikania ciepła przez okno. Im niższa wartość U, tym lepsza izolacja okien.

Izolacyjność akustyczna

Jeśli mieszkasz w miejscu, gdzie panuje duży hałas uliczny lub sąsiedzi są głośni, warto zainwestować w okna o dobrej izolacyjności akustycznej. Dzięki temu będziesz mieć większy spokój i wygodę w swoim domu. Im szerszy jest profil okienny i pakiet szybowy, tym lepszą akustykę uzyskasz. Standardowa wartość izolacji akustycznej nowych okien wynosi ok. 40 dB, istnieje także możliwość zastosowania szyby o podwyższonej akustyce.

IZOLACJA TERMICZNA I AKUSTYCZNA OKIEN

WYGLĄD OKIEN- NA CO ZWRÓCIĆ UWAGĘ

Jeśli budujesz dom lub chcesz nadać mieszkaniu nowy wystrój, warto przed zakupem okien, dokładnie zaplanować styl pomieszczeń, aby były one jego dopełnieniem. Istnieje bardzo szeroka paleta kolorystyczna okien zarówno gładkich jak i w strukturze drewna, dlatego dobranie odpowiednego wariantu nie powinno być problemem. Jeśli Twój dom/mieszkanie należy do administracji, wspólnoty mieszkaniowej lub jest objęty nadzorem konserwatora zabytków, zazwyczaj wymagane jest zachowanie spójności wizualnej. Warto ustalić to przed dokonaniem zakupu okien. 

Każdy profil okienny charakteryzuje się innym wyglądem. Znajdziesz profile:

 • lekko zaokrąglone,
 • proste,
 • pokryte specjalną powłoką, która sprawi, że Twoje okna będą błyszcząco białe, jak na przykład profil salamander.

Kolejnym ważnym aspektem jest rodzaj okien i podział skrzydeł. Jeżeli nie masz narzuconych wytycznych jak mają wyglądać Twoje okna, dostosuj je do własnych potrzeb i codziennego komfortu. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby np. okno dwuskrzydłowe miało równy lub dowolny podział, w zależności od Twoich preferencji.

Wyjście na taras lub balkon też nie musi się ograniczać do wąskiego skrzydła, które możesz zamienić np. systemem przesuwnym lub skrzydłami z ruchomym słupkiem, który pozwoli Ci otworzyć jednocześnie 2 kwatery i zapewnić lepszy ciąg komunikacyjny. 

Jeśli masz możliwość swobodnego dostępu od zewnątrz, możesz rozważyć zastosowanie okna nieotwieranego- tzw. “fix” lub “stałe szklenie”. Nadaje ono wnętrzu nowoczesnego wyglądu i pozwala na dostarczenie większej ilości światła.

Możliwości jest na prawdę wiele, zapisz wszystkie Twoje wymagania i przekaż je firmie, która zajmuje się stolarką okienną.

Wygląd okien

NA CO JESZCZE ZWRÓCIĆ UWAGĘ

Zabezpieczenia antywłamaniowe

Wejdź w umysł złodzieja i zastanów się jaki jest dostęp do Twoich okien. Jeśli:

 • mieszkasz w wolnostojącym domu,
 • mieszkanie znajduje się na parterze,
 • masz balkon, który łączy się z innymi balkonami,
 • pod Twoim oknem jest daszek, na który można wejść,

powinieneś zastanowić się nad dodatkowymi zabezpieczeniami antywłamaniowymi. Zastosowanie okuć RC2 i ewentualnie bezpiecznej szyby skutecznie zabezpieczy Cię przed włamaniem. Dopłata nie jest duża, a na pewno warta bezpieczeństwa Twoich bliskich i mienia.

Montaż

Ważnym aspektem jest również profesjonalny montaż okien. Warto zwrócić uwagę na doświadczenie i opinie firm zajmujących się montażem okien, aby mieć pewność, że praca zostanie wykonana rzetelnie i bez problemów.

Termin realizacji

Przed zamówieniem okien musisz pamiętać, że termin montażu/dostarczenia mieści się w przedziale 3-7 tygodni od momentu spisania umowy. Jest on zależny od aktualnej ilości zleceń oraz specyfiki Twojego zamówienia. Nie warto czekać na ostatni moment, lecz na spokojnie zaplanować jaki termin będzie dla Ciebie najbardziej dogodny.

Możesz także zamówić okna z większym wyprzedzeniem informując o tym firmę, w której dokonasz zakupu, a ona przechowa je dla Ciebie na swoim magazynie (nie każda go posiada, dlatego warto też na to zwrócić uwagę jeśli planujesz montaż w późniejszym terminie).

SKONTAKTUJ SIĘ JUŻ TERAZ

Masz pytania? Chcesz otrzymać wycenę? Umówić się na pomiar?

Czekamy na Twój kontakt!

Telefon

533-10-1234

E-mail

biuro@oknasilesia.pl

Adres

ul. Sobieskiego 43, Siem-ce Śl.