Przejdź do treści
Strona główna » Czy w 2021 roku każdy będzie musiał wymienić okna?

Czy w 2021 roku każdy będzie musiał wymienić okna?

Co zmieni się w standardach budowlanych, według Dyrektywy Europejskiej 2010/31/UE, od 1 stycznia 2021 roku?

Wszystkie nowo powstałe budynki będą musiały spełniać najnowsze standardy, według których wskaźnik zapotrzebowania na nieodnawialną energię (ogrzewanie, wentylacja, przygotowanie ciepłej wody) powinien wynosić 70kWh/(m2*rok) dla domów mieszkalnych, dla pozostałych 65 kwH/(m2*rok).  Oprócz aspektów budowlanych znaczącą rolę w uzyskaniu takiego wskaźnika będzie odgrywało wybranie odpowiednich okien.

Jakie okna będą spełniały w/w normy?

Największy wpływ na przenikalność ciepła ma współczynnik szklenia ( ze względu na największy udział w konstrukcji okna). Dotychczasowe parametry pakietu 2 szybowego oscylują w granicy Ug=1.1, pakiety 3 szybowe osiągają już wartości od 0.4-0.7. Nasza firma od dłuższego czasu dysponuje produktami spełniającymi te normy, jeśli chcesz je poznać, skontaktuj się z nami, a my wszystko dokładnie Ci opowiemy!

Jak się ma współczynnik Ug do realnych wartości?

W poniższej tabeli przedstawione zostały wartości przepuszczalności energii słonecznej oraz światła zależnej od współczynnika Ug. Niestety chcąc uzyskać większą izolację cieplną, zyskujemy także większą izolację świetlną. Jednym z rozwiązań technicznych na zwiększenie ilości wpadającego światła jest zastosowanie większych okien, w czym pomaga nam pakiet 3 szybowy, zwiększający stabilność całej konstrukcji okna.

UgPrzepuszczalność energii słonecznejPrzepuszczalność światła
1.160-65%75-80%
0.540-45%55-70%

 

Jak poradzić sobie z upałem?

Cieplejsze okna, dzięki małym stratom ciepła, zdecydowanie polepszają nasz komfort fizyczny jak i finansowy w czasie zimy. Jednakże okres letni może nam się dać we znaki, jeśli odpowiednio się do tego nie przygotujemy. Duże szklenia np. w salonie idealnie wpisują się w wygląd naszego domu, powodując wizualne powiększenie przestrzeni oraz poprawę nastroju dzięki większej ilości światła. Niestety są one także miejscem nagrzewania się naszego domu latem. Obecne rozwiązania techniczne nie pozwalają pogodzić tych 2 problemów, cytując popularne powiedzenie: “Albo rybki, albo akwarium”. Chcąc zabezpieczyć się przed słońcem musimy stworzyć odpowiednią barierę w postaci rolet zewnętrznych lub na etapie projektowania w postaci zadaszenia.

Podsumowanie

Osoby mające już okna nie muszą się przejmować wymianą ich na nowe, spełniające normy opisane w tym artykule, dotyczą one wyłącznie osób budujących nowe domy. Nie zmienia to faktu, że każdy kto chce cieszyć się cieplejszymi pomieszczeniami i niższymi rachunkami za ogrzewanie powinien rozważyć zakup “ciepłych okien”.