Przejdź do treści
Strona główna » Budujesz dom? 5 rzeczy, które powinieneś wiedzieć na temat okien!

Budujesz dom? 5 rzeczy, które powinieneś wiedzieć na temat okien!

Budowa domu wiąże się z ogromnym stresem dotyczącym wyboru wielu elementów na każdym etapie, począwszy od projektu, przez stan otwarty a skończywszy na wykończeniach.
Aby ułatwić Ci zadanie przedstawiamy 5 najważniejszych rzeczy, na które warto zwrócić uwagę podczas wyboru okien.
Oczywiście to tylko najbardziej potrzebne informacje, jeżeli chcesz poznać więcej szczegółów skontaktuj się z nami, a doradzimy co będzie dla Ciebie najbardziej optymalnym rozwiązaniem. Zaczynamy!

1. Profil

Na rynku znajdziemy wiele profili okiennych, na tyle dużo, że trudno jest się połapać który tak na prawdę jest odpowiedni dla nas. Najważniejszymi elementami, na które warto zwrócić uwagę są:

  1. szerokość profilu – od niego zależy jaki współczynnik ciepła uzyskamy. Im grubszy profil tym lepszy współczynnik oraz proporcjonalnie wyższa cena
  2. styl wykonania– oprócz technicznej jakości warto także zwrócić uwagę na jego wygląd, to on w głównej mierze będzie nam towarzyszył przez wszystkie lata.
  3. dodatki– oprócz standardowego wyposażenia istnieje możliwość dobrania wielu przydatnych dodatków takich jak okucie antywłamaniowe, kontaktrony potrzebne do systemu alarmowego i wiele innych.

2. Pakiet szybowy

W tym miejscu zasadniczo nie ma się nad czym wiele rozwodzić. Aktualnym standardem jest pakiet 3 szybowy, który pozwala na uzyskanie dobrego współczynnika przenikalności ciepła jak i dźwięku. Warto jedynie wspomnieć o możliwości dokupienia ciepłej ramki.

3. Okno tarasowe

Szerokie konstrukcje, na ogół występujące między salonem a tarasem są zazwyczaj najbardziej problematycznym wyborem. Wyborem miedzy wygodą, a ceną. Powszechna szerokość mieści się w przedziale między 2 m a nawet 6 m i w tym momencie rodzi się pytanie na który wariant konstrukcji się zdecydować:

  1. “Zwyczajne” okna z otwieranymi na oścież skrzydłami– jest to opcja najtańsza, zalecane jest zastosowanie tzw. ruchomego słupka (otwierając 2 skrzydła uzyskujemy dużo większe światło przejścia niż przy opcji z stałym słupkiem). Opcja ta wiąże się z lekkim dyskomfortem związanym z podwójnym otwieraniem/zamykaniem, samo-zamykaniem podczas przeciągu, brakiem możliwości ustawienia rzeczy w pobliżu okna (aby skrzydła miały przestrzeń do swobodnego funkcjonowania), ograniczamy ilość wpadającego do salonu światła
  2. Patio (PSK) – system przesuwny dla szerokości nieprzekraczającej wymiaru ok. 2.5-3 m. Konstrukcja składa się z 2 elementów, zazwyczaj dzielonych na 2 równe części: stałego szklenia oraz czynnego skrzydła, które oprócz otwarcia poprzez przesunięcie ma także opcję uchylenia. W przeciwieństwie do pierwszej opcji uzyskujemy 2 duże połacie szklenia, wpuszczające duże ilości światła, przy jednocześnie łatwej i szybkiej obsłudze, nie potrzebującej dodatkowej przestrzeni do swobodnego funkcjonowania.
  3. HST – system unoszono-przesuwny stosowany dla bardzo szerokich wymiarów, sięgających nawet 6.5 m. Pomimo dużego ciężaru, dzięki zaawansowanej technologii skrzydło chodzi niebywale lekko i nie trzeba wkładać w otwieranie większej siły, pomimo iż jest to, jak niektórzy mówią, jeżdżąca ściana. Dodatkowo istnieje możliwość zamontowania elektroniki odpowiedzialnej za otwieranie i zamykanie okna. Jest to zdecydowanie najdroższa opcja, jednakże najbardziej nowoczesna i podwyższająca komfort użytkowania na najwyższy możliwy poziom.

4. Ciepły montaż

Coraz większą uwagę przykłada się do tego aby dom był “ciepły” tzn. ograniczyć koszty ogrzewania do minimum, dzięki odpowiednim rozwiązaniom technicznym w całym domu. Jednym z nich jest ciepły montaż.
Czym tak właściwie jest? Jest dopełnieniem “zwykłego” ( zakotwienie okien i wypełnienie szczelin pianką), poprzez umieszczenie specjalnych taśm: paro-przepuszczalną na zewnątrz oraz paro-izolacyjną od wewnątrz.
Dzięki czemu zabezpiecza się izolację przed opadami atmosferycznymi, pozwalając jednocześnie na dyfuzję pary wodnej, a wewnętrzna chroni warstwę termoizolacji przed przenikaniem wilgoci z wewnątrz domu.
Niektórzy decydują się na montaż okien wypuszczanych na specjalnych szynach do warstwy ocieplenia, nie jest jednak to jeszcze powszechne rozwiązanie, co za tym idzie- cena jest zdecydowanie większa.

5. Ciepłe parapety

To powszechnie przyjęta nazwa na specjalne profilowane listwy podokienne wykonane z twardego XPS’u, które w dobry sposób łączą okno z murem. Dzięki czemu unikniemy przewiewom spod okna, zmniejszymy ryzyko pojawienia się mostka termicznego oraz polepszymy współczynnik przenikalności cieplnej. Dodatkowo zamontowane na nich właściwe parapety są idealnie wypoziomowane.