fbpx

Na co zwracać uwagę przy wyborze ościeżnic drzwi wewnętrznych?

Poza wyglądem estetycznym, co jest oczywiście ważną kwestia, ościeżnica drzwi wewnętrznych powinna pasować do warunków technicznych wnętrza i do grubości ściany.
Ościeżnica stanowi dodatkowe wyposażenie drzwi, dlatego sprzedawana jest osobno, można ją oczywiście dopasować pod konkretny model i kolor drzwi, ale w tej sytuacji mamy też możliwość wyboru takiej ościeżnicy, która spełni wszystkie nasze wymagania.
Do wyboru są ościeżnice stałe i regulowane.
Ościeżnice stałe mają konkretną, ustaloną szerokość, dopasowaną do standardowej grubości murów występującej w większości budynków. Taka ościeżnica zwykle nadaje się do murów o grubości 6 lub 10 cm i trzeba wziąć pod uwagę, że brak możliwości regulacji często wymaga zastosowania dodatkowych listew maskujących w miejscu styku ościeżnicy z murem.
Ościeżnice regulowane dają nam swobodę w regulowaniu szerokości, można je idealnie dopasować do swoich oczekiwań, występują aż w kilkunastu wymiarach i pasują do murów od 7,5 do 28 cm. Ten typ ościeżnic łatwiej się montuje i jest niezastąpiony w budynkach z nietypową grubością ścian (np. w starym budownictwie). Ościeżnica regulowana jest droższa, ale nie ponosimy już dodatkowych kosztów maskowania (jak przy ościeżnicy stałej) i otrzymujemy od razu estetyczny efekt wizualny.
Autor: Katarzyna Ledwoń-Śleziak

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *