fbpx

Jak dbać o rolety?

Zbliża się lato, słońce coraz mocniej świeci i coraz bardziej próbujemy w domu się przed nim schować. Najlepsze efekty dają rolety. Nowe wyglądają ładnie i czysto, ale po kilku miesiącach czy latach widać już na nich smugi, kurz, czasem plamy, bo coś chlapnęło itp. Do każdej zakupionej rolety powinna być dołączona instrukcja dotycząca czyszczenia i konserwacji rolet, ale jeśli gdzieś się zapodziała, podajemy kilka wskazówek najlepszej konserwacji.
Jeśli mamy rolety materiałowe i tylko się przykurzyły, możemy przeczesać je delikatną szczoteczką. Jeśli roleta posiada plamy, należy użyć wilgotnej ściereczki i łagodnego detergentu. Trzeba przetrzeć roletę kilka razy wilgotną szmatką, powtórzyć czynność aż do zniknięcia plamy (nie każda plama da się doczyścić!). Następnie należy rozwiniętą roletę zostawić, by wyschła.
Żaluzje poziome możemy wyczyścić zwykłym odkurzaczem ustawionym na niewielką moc ssania. Dobrze jest zastosować końcówkę w postaci małej szczoteczki. Oprócz odkurzacza brud i kurz usuniemy, używając gąbki lub szmatki oraz letniej wody z dodatkiem płynu do naczyń.
Panele okienne czy też panele zasłonowe (zasłony panelowe) wyczyścimy szczotką do kurzu lub odkurzaczem ustawionym na niewielką moc ssania. Niektóre zasłony panelowe można prać w pralce, później rozwiesić do wyschnięcia, czasem można je prasować – o tych czynnościach powinna poinformować nas metka od producenta. Niewielkie zabrudzenia i plamki wywabimy, używając szmatki lub gąbki i letniej wody z płynem do naczyń.
Autor: Katarzyna Ledwoń-Śleziak

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.